Türkiye Düşünce Platformu’ndan Diyanet’e çağrı

Türkiye Düşünce Platformu, “İlim heyeti, Yüksek İstişare Kurulu “ile “ Namaz Platformu” ve “Cami Platformu” ile yapılan istişarenin ardından, Diyanet İşleri Başkanlığına çağrı yaptı. “Kovid 19” ile ilgili ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler karşısında TÜDP “İlim heyeti, Yüksek İstişare Kurulu“ ile “Namaz Platformu” ve “Cami Platformu” olarak Diyanet İşleri Başkanlığımıza aşağıdaki hususları bildirme kararı almış bulunuyoruz.

1-Bu süreçte “Necaset’ten taharet” yanında “Hades’ten taharet” konusunda, ahlakımızı da temizlememiz gerekiyor. Bedeni kirler, esesen ahlaki zaaflarımızın eseridir. Bir bakıma günahların tabiata ve insan hayatına yansımasıdır.

1.1-Bu konuda, Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen günahlarımız ile ilgili sanal ortamda örgütlenerek, bütün inananları toplu “tevbe”ye davet ediyoruz. Zira biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir. Bu çerçevede kendi aramızda bu bir helalleşme vesilesine ve manevi borçların ödenmesine çağrı olacaktır.

1.2-Sembolik anlamda temsili bir dua merasimi yapılabilir ve bu internetten ve TV’lerden yayınlanabilir. Burada gündemle ilgili bir Hutbe de okunabilir.

1.3-Bir sonraki hafta Cuma günü, bütün dünyadaki Müslümanlara çağrı yapılarak, sembolik anlamda Diyanet İşleri Başkanının imametinde bir hutbe okunabilir. Bu hutbe tüm dünya dillerinde 24 saat dönebilir. Herkes Cuma günü namaz öncesi filmi izleyip daha sonra öğle namazı kılabilir.

2-Müslümanlar kardeştir. Diyanet İşleri Başkanı, dünyadaki Müslüman ülkelerin dini önderleri ve diğer ülkelerdeki Müslüman cemaati temsilcilerine mesaj gönderebilir.

3-Biz Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Diyanet İşleri Başkanı bu anlamda dünyadaki bütün dini liderlere mesaj gönderebilir.

4-Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 7 Nisan’da (Dünya Sağlık Günü) yayınlanacak bir bildiri ile bütün dünyadaki erdemli insanlara bugün ve gelecek için bir çağrı yapılabilir. Doktorlar, hemşirelere, sağlıkçılara teşekkür edilebilir.

5-Dünya Kitap Günü / Dünya Müslümanlarına Şifa ayetleri okuma ve tefsiri için 24 saat sürecek 60 dakikalık çok dilli bir sohbet ve bildiri ile İnsanların Vahye şahidliği ve risalet’in örnekliği için çağrı yapılabilir. Hz. Muhammed ile birlikte  Hz. İsa, Hz. Musa, Hz. Davud’un (SAV) hayatından örnekler verebiliriz.  28 Nisan – 4 Mayıs Kardeşlik Haftasında da bütün dünyada sanal elele bir insanlık zinciri düzenleyebiliriz.

TÜRKİYE DÜŞÜNCE PLATFORMU YÜKSEK İSTİŞARE KURULU
  • Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN
  • Abdurrahman DİLİPAK
  • Erol YARAR
  • Taşkın KOÇAK
  • Prof. Dr. Ahmet AKIN
  • Abdullah YILDIZ
  • Ahmet BULUT
KAYNAK: Haber7
Beğen:
0 0
Görüntüleme:
140
Kategoriler:
Basından

Comments are closed.