Türkiye Düşünce Platformu’ndan vatandaşlara önemli çağrı

Türkiye Düşünce Platformu, Ramazan öncesi; Ramazan süreci ve bayrama kadar devam edecek zaman diliminde yapılacak çalışmalarla ilgili olarak vatandaşlara çağrıda bulundu.

Türkiye Düşünce Platformu, Ramazan ayında ve Ramazan Bayramı’nda yapılacaklara ilişkin bir basın açıklaması yaparak vatandaşlara çağrıda bulundu.

İşte TÜDP tarafından yapılan basın açıklaması

Ramazan öncesi, Ramazan süreci ve bayrama kadar devam edecek zaman diliminde yapılacak çalışmalarla ilgili olarak; Merkezi yönetim, yerel yönetimler, Media, Basın ve STK’larla, yurttaşlara bazı çağrılarda bulundu:

1- Ramazan sürecinde

1.1- Bugünden Ramazan programı yapacak; tüm Media (Gazete, Rd., Tv, İnternet mediası, dergi) ile Ramazan öncesi sanal ortamda bir istişare yapılması; Ramazan sonuna kadar koordinasyon, oryantasyon, senkranizasyon sağlayacak istişari bir mekanizma oluşturulması uygun olacaktır.

1.2- DİB Media’dan gelecek talebler ve işbirliğine anında cevap vermek için bir çağrı merkezi oluşturmalıdır.

1.3- DİB media’dan gelecek bilgi, görsel, video talepleri için kendi arşivini açmalı, aynı şekilde bunun için; CB İletişim Başkanlığı, Kültür Bakanlığı, YÖK üzerinden İlahiyat Fakülteleri; Diyanet Vakfı, Milli Kütüphane ve Arşiv, Vakıf arşivlerinden yararlanma konusunda aracılık etmelidir.

1.4- Ülke genelinde yayın yapan media’da Diyanet İşleri Başkanı en az haftada bir Cuma günleri; bu mecralardan Haftalık olarak izleyicilere hitap etmelidir. Bölgesel yayın yapan media’ya, İl Müftüleri ve illerinde İlahiyat Fakültesi olan yerlerde İlahiyat hocalarından destek sağlanmalıdır.

1.5- DİB her hafta Cuma günü (24 Nisan,1-8-15-22 Mayıs) ve Kadir gecesi (19 Mayıs Salı) Sanal bir “Ramazan gazetesi” çıkartabilir. Burada Ramazan süresince Diyanetle işbirliği yapan media’dan yazarlara, kanaat önderlerine yer verilebilir.

1.6- DİB bu süreç içinde Dini hassasiyeti yüksek ve işbirliği talep eden STK’lar (Vakıf, Dernek, Oda, Sendika) ile; bir istişare ve süreci izlemek için de bir Şura oluşturmalıdır. Burada zekat, fitre ve sadakaların toplanma ve tasarrufu konusunda DİB koordinasyon görevi üslenmelidir.

1.7- İsteyen tüm Media ve STK’lar, Diyanet’in Media etkinliğini kendi sitesinden linkleyebilmelidir.

2-Ramazan bayramı süresince 

Diğer media yayınlarına ara versin ya da devam etsin; diyanet işbirliği yapan tüm media ile ortak bir “Bayram Gazetesi” yayınlamalıdır. Diğer media ve STK’lar bu gazeteye kendi insörtlerini ekleyerek yayınlayabilmeli ve kendi sitelerinde bayram gazetesini linklemelidir. Bayram gazetesinin yayınında belli ölçekteki gazete ve STK’lardan, İlahiyatlardan temsilci bulunmalıdır.

3-Bayramın son günü; bir çok gazetecinin ve STK temsilcisi, bilim adamının ve halkın imzasına açık insanlığa çağrı mahiyetinde bir Beyanname yayınlanmalıdır.

Bu vesile ile; Ramazanı vesile ederek, böyle bir zamanda, Nisa 136’da emredildiği gibi, Allah, resul ve kitab temelinde; “yeniden iman ederek”, “Allahın rızasının tecellisinin vesilesi” olma iradesi ile herkes işbirliği noktasında “ortak bir kelime”ye çağırıyoruz.

Haber: Yeni Akit

Beğen:
1 0
Görüntüleme:
182
Kategoriler:
Basından

Comments are closed.